Držte krok s posledními novinkami o svěřenských fondech. Čas od času publikujeme na této stránce důležité a zajímavé novinky.

Don’t worry, be happy

Posted on: 13 Kvě

In every life we have some trouble
But when you worry you make it double
Don’t worry, be happy.

Bobby McFerrin

V roce 2003 započal profesor Karl Pillermer z Cornellské university desetiletý projekt, kdy vedl rozhovory s pamětníky. Výsledkem byla kniha “30 Lessons for Living: Tried and True Advice from the Wisest Americans.“

Pillemer mluvil s lidmi, kteří prožili epidemii španělské chřipky, 1. světovou válku, 2. světovou válku nebo holokaust. Zdá se, že životní moudrost těchto pamětníků, je v současné době obzvláště aktuální.

 

Pandemie COVID-19 má pro mnohé z nás zničující dopady. Ukázalo se, že i ty nejlépe spravované a úspěšné společnosti se mohou dostat do vážných problémů, které nebyly způsobeny žádným pochybením v podnikání.

Mnoho lidí má v této době obavy, co bude dál. Co se stane, pokud nebudou již dál schopni řídit své firmy nebo jejich podnikání zkrachuje.

Tyto obavy jsou přirozené. Jedna z lekcí v knize profesora Pillemera by ovšem mohla být shrnuta citátem ze známé písně z úvodu tohoto článku. Měli bychom se snažit nedělat si starosti.

Všichni, se kterými profesor Pillemer vedl rozhovory zažívali obavy z nějaké události, tu událost poté prožili a museli se ní vyrovnávat. Respondenti se naprosto shodovali v jedné věci – obavy z něčeho jsou přinejmenším ztrátou času, spíše tím však naše utrpení jenom zvyšují.

Podle všech pamětníků byla vždy nejlepší protilátkou proti obavám činnost – snaha situaci nějak ovlivnit, učit aktivní kroky. „Příprava na to nejhorší není pouze rozumnou činností, která nás může ochránit. Tato aktivita nám dodá sílu – máme pocit, že situace je v našich rukou.“ Na základě zkušeností lidí, kteří prošli těžkými zkouškami a krizí, vědomé, racionální plánování vysoce snižuje neuchopitelné obavy.

Tato rada platí i pro podnikatele. Plánování nástupnictví a rodinná ochrana jsou důležitými tématy. Často je přehlížíme a odkládáme jako něco k čemu se dostaneme později. Většina podnikatelů si uvědomuje důležitost těchto rozhodnutí, ale realita každodenní pracovní vytíženosti je odsunuje na konec seznamu našich priorit.

Z naší praxe máme zkušenosti, že určité události přimějí mnoho lidí přesunout tato rozhodnutí na samý vrchol seznamu.

Jednou z nich je kolaps podnikání našich přátel a těžké důsledky z toho plynoucí pro ně a jejich rodinu.

Další událostí bývá osobní zkušenost s neplánovaným nástupnictvím v podnikání našich přátel. Lidé vidí a ponaučí se z nepříjemných dopadů na podnikání, pokud není připraven žádný plán. Jsou svědky rodinných konfliktů, finančních ztrát, zničení dříve pevných vztahů a mnohdy ukončení dříve úspěšného podnikání.

Proces plánování.

Nástupnictví v podnikání a ochrana majetku musí být vždy připraveny tak, aby na míru vyhovovaly vašemu podnikání a rodině. Jako první krok je nutné odpovědět si na následující otázky:

  • Co se stane s mým podnikáním, pokud zítra zemřu – bez plánu nástupnictví?
  • Bude vše v pořádku? Pokud ne, tedy
  • Co by se mělo stát? Kdo by měl převzít kontrolu nad mým podnikáním? Jakou roli by měla hrát v podnikání má rodina? Existují nějaká pravidla či omezení ohledně prodeje podnikání a majetku společnosti?
  • Co se stane s majetkem rodiny, pokud mé podnikání zkrachuje? Co by se mělo stát?

Když přemýšlíte o cílech, zaměřte se na to, co chcete, aby se stalo. Nepřemýšlejte o tom, co je nebo není být možné.

Během tohoto procesu je skutečně důležitější cíl než cesta. Ve chvíli, kdy porozumíme tomu, kam se chcete dostat, obvykle najdeme mnoho způsobů, jak vás tam dovést. Naším úkolem je ukázat vám různé alternativy a pomoci vám vybrat u správnou.

Pokud jste připraveni přemýšlet o budoucnosti vašeho podnikání, rádi vám zašleme mnohem obsáhlejší seznam podstatných otázek. Máte-li jakékoliv dotazy či zájem o úvodní konzultaci, prosíme, kontaktujte nás.