Držte krok s posledními novinkami o svěřenských fondech. Čas od času publikujeme na této stránce důležité a zajímavé novinky.

Pokud nejste bohatí, nepotřebujete žádný plán.

Posted on: 06 Úno

Vzpomeňme si na Jimiho Hendrixe:

V roce 1970 měl na účtu 20.000 amerických dolarů. Také však hodně dlužil, jak mezi známými, tak na daních. Ačkoli tedy nebyl úplně chudý, nebyl ani bohatý.

Navíc byl mladý. To je další důvod, proč nepotřebujete žádný majetkový / dědický plán. Pokud jste mladí, poslední, na co si vzpomenete, je smrt.

Bohužel pro Jimiho, i když jsme si téměř jistí, že smrt neplánoval, přesně tohle se stalo. Jimi vstoupil 18. září 1970 do „Klubu 27“. To je klub, jehož všichni slavní členové zemřeli ve věku 27 let. (Mezi další členy klubu patří Kurt Cobain, Brian Jones, Jim Morrison, Amy Winehouse a Janis Joplin. Z této skupiny si můžeme vzít zajímavé ponaučení pro plánování pozůstalosti, ale nyní se vraťme k Jimimu).

Jimi neměl tolik peněz a neměl závěť. Nebyl ženatý a neměl žádné děti, takže když zemřel, veškerý majetek, který po něm zbyl, připadl jeho otci Alovi Hendrixovi. Říká se, že Jimi měl blízký vztah se svým bratrem Leonem, takže je možné, že by byl mnohem raději, kdyby majetek připadl právě Leonovi. Jestli je to pravda, nebo ne, se už nikdy nedozvíme.

Příběh však nekončí. Když Jimi zemřel, nebyl bohatým mužem. Jenže nyní je všechno jinak. Jimiho pozůstalost má v současné době majetek v hodnotě asi 4 miliardy Kč a ročně vydělává 146 milionů Kč z autorských honorářů. Leonovi se pochopitelně nelíbilo, že po bratrovi žádné výdělky nesměřují k němu, a otce zažaloval, aby se pokusil část peněz získat. Zdá se, že hlavním výsledkem celého procesu byly obrovské výdaje za soudní poplatky. Možná si říkáte „nevadí, nakonec vše dobře dopadne, protože Leon majetek zdědí, až otec zemře“. Jenže to bohužel nevyšlo. Když Al Hendrix v roce 2003 zemřel, zjistilo se, že odkázal veškerá práva na Hendrixův majetek své adoptivní nevlastní dceři Janie – a zcela vyloučil Hendrixova jediného pokrevně spřízněného sourozence Leona.

Není divu, že se Leon snažil dál, ale hlavními vítězi celého soudního řízení byli právníci.

Soudní spory a související rodinný konflikt trvá dodnes.

Tomu všemu se dalo předejít, kdyby si Jimi udělal jednoduchý plán, jak naložit s dědictvím. Nejenže by předešel všem těmto sporům a problémům, ale hlavně by dosáhl výsledku, který skutečně chtěl.

Jaké z toho plyne poučení?

1) I když nejste bohatí, potřebujete majetkový / dědický plán.

Možná nejste bohatí dnes, ale až budete umírat, bohatí být můžete. Váš plán nemusí být složitý. Může být úplně jednoduchý – jako závěť – ale plán potřebujete.

2) I když jste mladí, potřebujete majetkový / dědický plán.

Protože nikdy nevíte…

3) Nepředpokládejte, že nakonec všechno dobře dopadne. Obvykle to tak není. Nic se nestane samo od sebe.

Zdroje:

Doane & Doane: https://www.doaneanddoane.com/the-late-jimi-hendrix-a-cautionary-tale-for-estate-planning

The McVey Law Firm: https://mcveylawfirm.com/jimi-hendrix-20000-estate-turned-into-a-decade-of-nightmares/

CNN: https://edition.cnn.com/2004/LAW/07/13/hendrix/index.html