Držte krok s posledními novinkami o svěřenských fondech. Čas od času publikujeme na této stránce důležité a zajímavé novinky.

Mick Jagger stále válí – ale co jeho dědictví?

Posted on: 24 Dub

Sedmdesáti pěti letý rocker Rolling Stones Mick Jagger a jeho třicetiletá přítelkyně Melanie Hamrick nedávno přivítali na svět chlapečka – Deveraux Octaviana Basila Jaggera – osmý přírůstek Jaggrovy, stále se rozšiřující rodiny.

Jagger byl ženatý (a rozvedený) jednou a také měl několik dalších vztahů. Celkem, včetně Deveraux, má nyní osm dětí s pěti ženami. Má také pět vnoučat a 19. května 2014 se stal pradědečkem, když jeho vnučka Assisi porodila dceru Ezra Key. Jaggerovo jmění bylo odhadnuto na 360 mil $.

S příchodem jeho 8. dítěte a s jeho dalšími potomky, o které se musí postarat, to musí s Jaggerovými financemi trošku mávat. Nejde ale jen o to. Nedávno podstoupil operaci srdce a pravděpodobně si už začíná připadat poněkud smrtelnější.

Jak však může zajistit, aby jeho blízcí byli připraveni a jeho majetek byl rozdělen mezi jeho děti?

Má štěstí, že nežije v České republice, protože naše pravidla pro dědictví by udělala se správou jeho četných nemovitostí velký nepořádek. Jak jsme již vysvětlovali v článku z roku 2014 o další hudební ikoně, Karlovi Gottovi, komplikované rodiny se s tímto obtížně vypořádávají.

Nemáme ponětí, jaké jsou Mickovy plány s jeho dědictvím, ale stejně jako mnoho lidí (nejen rockových hvězd), pravděpodobně se rozhodne dát větší část svého bohatství rodinným příslušníkům, kteří jsou méně finančně zabezpečení, než ti ostatní.

Pokud tomu tak je, existuje řada způsobů, jak to udělat. Svou poslední vůli by mohl využít k rozdělení majetku na procentuální podíly a přidělit větší podíl mladším dětem. Další, pravděpodobně lepší nápad, by bylo vytvořit diskreční svěřenský fond.

Diskreční svěřenský fond je velmi flexibilní forma svěřenského fondu. Správci mají diskreční pravomoc k tomu, kdo v potenciální třídě příjemců získá peníze, kolik a kdy. Osoba, která založila svěřenský fond, poskytuje pokyny správcům, jak by měli používat své rozhodnutí prostřednictvím nezávazného „memoranda přání“. Tyto svěřenské fondy jsou užitečné, pokud osoba navrhla skupinu lidí, které by chtěla “obdarovat”, například děti, vnoučata atd., ale nejsou si jisti, která z nich bude v budoucnu potřebovat finanční pomoc nebo jaká pomoc bude zapotřebí. Funguje to i po celé generace: nejen pro svou současnou ženu a děti, ale i pro vnoučata, pravnoučata, a ještě nenarozená prapravnoučata.

Další výhodou diskrečního svěřenského fondu, je zajištění toho, že peníze nejdou na místa, na která by neměly jít. Je možné, že některé děti Mick nechce obdarovat. Možná proto, že už mají dost peněz, možná proto, že jsou finančně nezodpovědní, nebo možná proto, že rodinný vztah k nim není tak velký. Mohou tu být další, u kterých si Mick myslí, že peníze potřebují víc. Peníze lze také vyplatit různými způsoby; jako hotovost; právo užívat majetek, jako je dům; podporovat vzdělávání nebo dokonce podporovat podnikatelskou nebo hudební kariéru dětí. Peníze mohou být využity i na podporu charitativní a jiné činnosti, o které se Mick teď stará.

Diskreční svěřenský fond je skvělým nástrojem, který zajistí, že peníze skončí na správném místě a zároveň se vyhnou nepříjemným soudním sporům a rodinným konfliktům.

Nemusíte být rockovou hvězdou milionářem, abyste si vytvořili diskreční svěřenský fond. Fungují stejně dobře pro normální rodiny.

Pro více informací o diskrečních svěřenských fondech a dalších nástrojích, které vám pomohou převzít kontrolu nad vaším dědictvím, nás kontaktujte.