Držte krok s posledními novinkami o svěřenských fondech. Čas od času publikujeme na této stránce důležité a zajímavé novinky.

Připravte se na neočekávané situace

Posted on: 29 Říj

Někdy se nás lidé ptají, proč jsou zakladatelské listiny našich svěřenských fondů mnohem delší než u většiny konkurentů.
Odpověď je jednoduchá. S tím, jak se učíme, listiny neustále zdokonalujeme. Svěřenské fondy (trusty) existují ve světě již přibližně 750 let. Za tu dobu došlo k mnoha situacím a případům, kdy lidé skončili u soudu, protože dokumenty jejich svěřenského fondu nepokrývaly nějaký konkrétní problém, který nastal.

Když se taková situace objeví, dobří odborníci na svěřenské fondy si ji poznamenají a upraví své vzorové dokumenty tak, aby příště, při podobném problému byla odpověď již v zakládacích listinách obsažena.

Svěřenské fondy se v České republice používají mnohem kratší dobu, ale když jsme je zde začali zakládat, z minulých zahraničních zkušeností jsme “importovali” tolik, kolik bylo relevantních pro naše místní prostředí. Je to jedna z velkých výhod jednání s naší firmou. Přinášíme totiž nejen 9 let zkušeností s českými svěřenskými fondy, ale také – byť nepřímo – dalších 740 let zkušeností ze zbytku světa.

A tento proces nikdy nekončí. Stále se přizpůsobujeme a zlepšujeme, jak se učíme ze situací, které se dějí v České republice i jinde ve světě.
Právě z tohoto důvodu jsme znovu změnili naše vzorové listiny. Dosud naše definice dětí a/nebo potomků zahrnovala jak pokrevní děti, tak adoptované děti a v mnoha případech i nevlastní děti. Domnívali jsme se, že je to dostatečně obsáhlé. Ana Obregón však zamíchala kartami a změnila náš názor.

Ana je španělská herečka a televizní moderátorka narozená v roce 1955. V roce 1992 se jí narodil syn Aless Lequio, ale v roce 2020 o něj bohužel přišla kvůli rakovině. Bylo mu 27 let. Anu ztráta samozřejmě zdrtila a byl to jeden z důvodů, proč se stáhla ze zábavního průmyslu a z veřejného života.

Její další významná medializace proběhla kolem fotografií z března 2023, na nichž Ana ve svých 68 letech vychází z porodnice v Maimi s holčičkou v náručí.
Poměrně rychle vyšlo najevo, že dítě, Analé, porodila náhradní matka.
Vraťme se teď k výše uvedené definici potomků. Je podle ní Analé Anino dítě? Krátká odpověď zní: pravděpodobně ne. V tomto konkrétním případě vejce neposkytla Ana. Má to nějaký význam? V některých případech jsou náhradní děti následně právně adoptovány novými rodiči. Pokud se tak stane, problém se tím vyřeší. Ne každá rodina se však rozhodne pro adopci.

Může to znít jako diskuse pro bulvární plátek, ale tato otázka je ve skutečnosti velmi důležitá. Představme si, že Ana má svěřenský fond (možná má, to nevíme). Představme si, že obmyšlení svěřenského fondu jsou definováni jako všichni Anini „potomci“. Je Analé potomkem? Je tedy možným příjemcem svěřenského fondu? Jsme si jisti, že by to Ana chtěla, ale podle původní definice Analé jejím potomkem není. Ani české právo není v této situaci příliš nápomocné. V současné době o otázce náhradního mateřství zcela mlčí, i když jsme pochopili, že byly navrženy určité změny.

Zajímavé je, že v případě Any se příběh ještě více komplikuje.

Ana prozradila, že otcem Analé je její zemřelý syn, který si před zahájením léčby rakoviny uchoval vzorky svého spermatu, a vajíčko dárkyně. To z Analé dělá Aninu dceru, nebo snad její vnučku? Je snad zákonnou dcerou svého syna? Ať už je to cokoli, jsme si jisti, že ji Ana považuje za svého potomka. Bohužel však mnohé právní definice by to tak nevnímaly. V každém případě, pokud by některý z našich budoucích klientů procházel podobnými životními událostmi, máme pro něj pojistku. Naše definice potomka se nyní rozšiřuje o řešení náhradního mateřství, léčby IVF a dalších podobných méně standardních modelů. V důsledku toho jsou nyní naše dokumenty ještě o něco delší, než byly.
Možná Vás napadají různé myšlenky.

„Tohle se mé rodině nikdy nestane.“
Téměř jistě máte pravdu. Ale není to nemožné, zejména pokud se jedná o budoucí generace. Zakladatelské listiny našich svěřenských fondů pokrývají mnoho dalších velmi nepravděpodobných situací; únos, zmizení osob, vztahy mezi LGBT atd. Možná se žádná z těchto záležitostí vaší rodiny nedotkne, ale pokud ano, poděkujete nám. Naopak většina českých svěřenských fondů s takovými situacemi nepočítá. Jsou zakládány pouze podle aktuálního zadání klienta, ale nedohlédnou dál. Když potom dojde na neočekávané, skončíte s velkým průšvihem.
„Ano, ale já nechci nic dávat svým nevlastním dětem“
Na tuto otázku existují dvě odpovědi. Jednou z nich je jednoduše je z definice vyjmout. Může se také stát, že neschvalujete homosexuální manželství. Opět vám nic nebrání takové situace vyloučit.

Ale my bychom to nedoporučili.
To proto, že téměř každý svěřenský fond, který zřizujeme, je „diskreční“ [https://www.trusty.cz/faqs/] svěřenský fond. To znamená, že vytváříme možnost vyplácet těmto dětem peníze. Nevytváříme žádnou povinnost tak učinit a nedáváme jim žádná práva vůči vám nebo svěřenskému fondu.

Nemusíte tedy chtít zvýhodnit své nevlastní děti. Je to vaše volba. Nezapomeňte však, že budoucí generace mohou k některým budoucím nevlastním dětem zaujmout úplně jiný přístup. Pokud teď odstraníte možnosti, omezíte tím budoucí generace – možná k tomu ani není dobrý důvod. V naší „dílně“ na svěřenské fondy provádíme mnoho „oprav“ fondů, které připravili jiní lidé a které jsou nyní bohužel „nefunkční“. Nejčastější příčinou „slepé uličky“ bývá to, že zakladatel vytvořil pevný soubor pravidel a odstranil jakékoli jiné možnosti. O necelých 5 let později si rodina uvědomí, že nyní potřebuje udělat věc, která byla vyloučena – uvědomí si, že nyní nemůže jednat kvůli nějakému omezení v pravidlech.

Někdy můžeme tyto narušené svěřenské fondy opravit. Jindy to nelze.
Pokud se vám tedy zakladatelské listiny Vašeho svěřenského fondu zdají poněkud krkolomné, zeptejte se sami sebe, zda za své peníze dostáváte dobrou hodnotu.

Naše dokumenty jsou delší a naše služby jsou také dražší než některé jiné. Nezapomeňte však, že neplatíte jen za náš čas a odborné znalosti, ale také za 750 let zkušeností. Platíte proto, abyste v budoucnu předešli mnohem dražším problémům.
To je dobrá investice.

Rádi bychom poděkovali Albertu Perezovi Cedillovi TEP, https://www.linkedin.com/in/alberto-perez-cedillo-497a374/ za upozornění na tuto zajímavou problematiku a na Anin případ.

Odkaz na příspěvek na Instagramu: https://www.instagram.com/ana_obregon_oficial/